خرید شال حزب كار رسما به حزب ليكود پيوست

حزب كار به رهبري ايهود باراك وزير جنگ رژيم صهيونيستي پيوستن به كابينه ائتلافي به رهبري بنيامين نتانياهو رئيس حزب ليكود كه مامور تشكيل كابينه شده است را تصويب كرد.

به گزارش فارس به نقل از شبكه خبري الجزيره قطر، حزب كار پيوستن خود را به كابينه ائتلافي به رياست حزب راستگراي ليكود به طور رسمي اعلام كرد.
اين تصميم پس از آن اتخاذ شد كه ايهود باراك وزير جنگ رژيم صهيونيستي از اعضاي كنگره حزب خود خواسته بود تا از پيوستن به كابينه ائتلافي حمايت كنند.
كميته مركزي حزب كار ديروز با پيش‌نويس اوليه توافقنامه كابينه ائتلافي كه ديروز نتانياهو و باراك به توافق رسيده بودند و بر اساس آن حزب كار به كابينه ائتلافي به رهبري حزب ليكود خواهد پيوست را از تصويب گذراند.
نتانياهو و ايهود باراك رهبر حزب كار اين رژيم روز سه شنبه توافقنامه اي براي تشكيل كابينه ائتلافي امضا كردند.
بنيامين نتانياهو در توافق با ايهود باراك متعهد شد كه مذاكرات صلح را با فلسطينيان ادامه دهد و به توافقنامه‌هايي كه در گذشته با فلسطينيان امضا شده است، پايبند باشد.
باراك و نتانياهو همچنين توافق كردند اسرائيل به اقدامات خود براي جلوگيري از احداث شهركهاي صهيونيست‌نشين در كرانه باختري رود اردن ادامه دهد.
“وليد العمري ” مدير دفتر شبكه الجزيره در قدس اشغالي اعلام كرد كه حزب كار بر اساس توافق با بنيامين نتانياهو براي تصدي پنج وزارتخانه در كابينه اين رژيم به توافق رسيده است كه بارزترين آن وزارت جنگ است كه كماكان ايهود باراك، وزارت جنگ اين رژيم را عهده دار خواهد بود.
وي افزود: 58درصد از اعضاي كنگره حزب كار به پيوستن اين حزب به كابينه ائتلافي راي مثبت دارند و 42درصد نيز با آن مخالفت كردند.
مخالفان حضور در كابينه ائتلافي، باراك را به در نظر گرفتن منافع شخصي و از بين بردن اعتبار حزب كار متهم مي‌كنند.
ايهود باراك روز پنجشنبه نيز در چند مصاحبه راديويي و تلويزيوني اعلام كرده بود ، شايد منافع اساسي اسرائيل، حزب كار را بر آن دارد كه با كابينه مورد نظر بنيامين نتانياهو همكاري كند.
اين سومين توافقي است كه حزب ليكود براي تشكيل كابينه ائتلافي با ديگر احزاب بدست آورده است.
بنيامين نتانياهو در تلاش‌هايش براي تشكيل كابينه ائتلافي، يكشنبه شب نيز با حزب افراطي “شاس ” به توافق رسيده بود.
بر اساس اين توافق، چهار وزارتخانه از جمله وزراي امور داخلي ، مسكن ، كشاورزي و اديان رژيم صهيونيستي از حزب شاس خواهند بود. حزب شاس 11كرسي از مجموع 120 كرسي پارلمان اين رژيم را در دست دارد.
ليكود قبلا نيز با حزب “اسرائيل خانه ما ” براي تشكيل دولت ائتلافي به توافق دست يافته بود.
طبق توافقنامه امضا شده، “اويگدور ليبرمن ” رئيس حزب اسرائيل خانه ما ، وزارت امور خارجه اسرائيل را بر عهده خواهد گرفت و وزارتخانه‌هاي امنيت داخلي، زيرساخت‌ها ، گردشگري و امور مهاجرت به اين حزب واگذار خواهد شد.
بر اساس مهلتي كه قانون در اختيار بنيامين نتانياهو قرار داده است، او بايد كابينه مورد نظرش را تا روز يكشنبه اين هفته تشكيل و براي كسب راي اعتماد به پارلمان معرفي مي‌كرد ولي دو هفته‌ ديگر از رئيس رژيم صهيونيستي براي تشكيل كابينه وقت گرفت.

فرصت دو هفته‌اي كه قانون براي نتانياهو محفوظ داشته است تا 14فروردين ماه پايان مي‌يابد.
در انتخابات پارلماني دهم فوريه گذشته(بيست ودوم بهمن) حزب كاديما 28 كرسي،‌ حزب ليكود 27كرسي،‌ حزب راستگراي افراطي “اسرائيل خانه ما ” 15كرسي، حزب كار 13 كرسي و حزب افراطي “شاس ” 11كرسي را از آن خود كردند.