خرید شال عيد نوروز زماني براي «آغازهاي نو» است

باراك اوباما در يك پيام ويدئويي با تبريك سال نو، حل اختلافات بين آمريكا و ايران و يك تعامل “صادقانه” با تهران را خواستار شد و از مقامات ايراني خواست با انتخاب صلح به جاي “تروريسم يا تسليحات”، “عظمت حقيقي” خود را نشان دهند.

به گزارش «»، باراك اوباما، رييس‌جمهور آمريكا در يك پيام ويدئويي كه صبح روز جمعه توسط دولت وي منتشر شد، خطاب به مقامات ايراني گفت: ما اختلافات جدي داريم كه با گذشت زمان تشديد شده است. دولت من اكنون متعهد به ديپلماسي كه به همه‌ي مسايلي كه پيش رو داريم، مي‌پردازد و نيز به دنبال كردن روابط سازنده بين آمريكا، ايران و جامعه بين‌المللي متعهد است.

به گزارش شبكه تلويزيوني بلومبرگ، اوباما كه در طول مبارزات انتخاباتي خود بر تعامل با دشمنان آمريكا تاكيد داشت، گفت كه تلاش براي برقراري مجدد روابط “با تهديد پيش نخواهد رفت”.

رييس‌جمهور آمريكا گفت: ما به دنبال تعاملي هستيم كه صادقانه و بر مبناي احترام متقابل است. من به مناسبت سال جديد شما، از شما مردم و مقامات ايراني مي‌خواهم كه آينده‌اي را كه ما به دنبال آن هستيم را درك كنيد، اين آينده‌اي است كه در آن تبادلات بين مردم ما و نيز فرصت‌هاي بزرگ‌تر براي شراكت و تجارت از سر گرفته خواهد شد و علاوه بر آن، امنيت و صلح بيشتري برقرار خواهد شد.

اين اقدام بي‌سابقه رييس‌جمهور آمريكا ظاهرا براي جلب توجه مردم و مقامات ايراني انجام گرفته است.

اوباما در اين پيام ويدئويي، “فرهنگ غني و بزرگ” ايران را ترسيم كرد و گفت: ما مي‌دانيم كه شما يك تمدن بزرگ هستيد و دستاوردهاي شما، احترام آمريكا و جهانيان را برانگيخته است.

رييس‌جمهور آمريكا با بيان اينكه مي‌داند عبور از اختلافاتي كه بين دو كشور وجود دارد دشوار است، افزود: كساني وجود دارند كه بر اين عقيده‌اند كه ما بر اساس اختلافاتمان تعريف مي‌شويم؛ اما بگذاريد كلماتي را كه سال‌ها پيش توسط سعدي نوشته شد به خاطر آوريم: “بني آدم اعضاي يكديگرند كه در آفرينش ز يك گوهرند”.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، اوباما در بخش ديگري از پيام‌ ويدئويي خود گفت: روابط بين كشورهاي ما به مدت سه دهه دچار تنش بوده است، اما در اين تعطيلي (عيد‌ نوروز) ما انسانيت مشتركي كه ما را به هم پيوند مي‌دهد، به خاطر آورده‌ايم.

وي، عيد نوروز را زماني براي “آغازهاي نو” خوانده و گفت كه مايل است با صراحت درباره لزوم عصر جديدي از تعاملات صادقانه با مقامات ايراني صحبت كند.

رييس‌جمهور آمريكا با تكرار تلويحي اتهامات واشنگتن درباره حمايت ايران از تروريسم و داشتن يك برنامه هسته‌يي تسليحاتي گفت: آمريكا خواهان اين است كه ايران به جايگاه واقعي خود در جامعه بين‌المللي برسد. شما اين حق را داريد، اما اين حق مسووليت‌هايي حقيقي را به دنبال دارد و نمي‌توان از طريق تروريسم يا سلاح به اين جايگاه رسيد؛ اين جايگاه از طريق اقدامات صلح‌آميز كه عظمت حقيقي مردم و تمدن ايراني را جلوه‌گر مي‌شود،‌ به دست مي‌آيد. اين عظمت نه از طريق توانايي نابود كردن بلكه از طريق به نمايش گذاشتن توانايي ساختن و خلق كردن اندازه‌گيري مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، اظهارات اوباما آشكارا نشان مي‌دهد كه دولت وي ايران را به عنوان يك شريك احتمالي براي مذاكرات به رسميت شناخته است، گرچه دو كشور هيچگونه روابط ديپلماتيكي از دهه 1980 تاكنون نداشته‌اند و حتي اوباما از برداشتن گزينه نظامي از روي ميز خودداري كرده است.