خرید شال راه شجاعانه بازی کردن

اصلی در ورزش داریم به نام مدیریت زمان که همه اعضای کادر فنی و ورزشکاران باید آن را در نظر داشته باشند. این مدیریت وقتی صورت می‌گیرد که ورزش به صورت علمی دنبال شود.

به نوشته مرتضی محصص؛ متأسفانه در زمان یک ماهه‌ای که برای تدریس کلاس A کنفدراسیون فوتبال آسیا به کره جنوبی رفته بودم اتفاقات غریبی در این فوتبال افتاد از نظر من در همین چارچوب قابل بررسی است.

1- من علاوه بر فوتبال، مثالی از کشتی می‌آورم تا نشان دهم این ماجرا متعلق به همه رشته‌های ورزش است. فردین معصومی، مسابقه‌ای را به حریف آذربایجانی واگذار کرد که تا 12 ثانیه به آخر آن برنده بود. استقلال در عربستان گل می‌زند و بعد بازی برده را می‌بازد و پرسپولیس هم بعد از 3 گلی که در نیمه اول می‌زند، در نیمه دوم گل می‌خورد تا سرنوشتی تقریباً برابر داشته باشیم. اینها نشان می‌دهد ما یا واقعیت‌های ورزش را هنوز درنیافته‌ایم و یا اگر به آن رسیده‌ایم نمی‌خواهیم جدی‌اش بگیریم.

2- واقعیت محض درون هر رویداد ورزشی، اصلی است به نام جزر و مد که مدیریت زمان، مهمترین و مؤثرترین شیوه برای کنترل آن است. اگر بپذیریم که در جریان هر رویداد ورزشی با پدیده‌ای به نام جزر و مد روبرو می‌شویم باید برای روبرو شدن با اتفاقات و جریان‌های ساده و پیچیده‌اش برنامه‌ریزی کنیم. مربیان باید بدانند چگونه با بحران‌های ریز و درشت هنگام مسابقه روبرو شوند و این اصل، نه در فوتبال که در همه ورزش‌ها جریانی ثابت دارد.

3- استقلال بعد از مسابقه‌ای که در عربستان برگزار کرد مسائل حاشیه‌ای متفاوتی را تجربه کرد که بزرگترین آنها اختلاف نظر جباری با امیر قلعه‌نوعی و برخورد سرمربی تیم با این بازیکن بود. اگرچه قرار بود (دیشب) جلسه‌ای در این ارتباط بین مدیر، سرمربی و بازیکن استقلال برگزار شود؛ اما فکر نمی‌کنم حتی در صورت برگزاری چنین جلسه‌ای، جباری امکان بازی در مسابقه امروز را پیدا کند. البته امیدوارم جلسه اولاً برگزار شده و دوماً مفید بوده باشد تا بازگشت جباری به تیم، انرژی مثبت به تیم منتقل کند.

4- من نمی‌دانم آقای واعظ چگونه در استقلال مدیریت می‌کند چون با شیوه مدیریتی ایشان اصلاً آشنا نیستم ولی امیدوارم نرمش خاصی در برخورد با بحران‌ها از خودشان نشان دهند. به اعتقاد من مدیر نقشی مؤثر در افزایش یا شکست ضریب بحران‌ها در تیم دارد و اگر مدیر، خود به بحران دامن بزند عملاً آرامش را با دست‌های خود از اردوی خودی دور کرده است. با این حال با توجه کاملی که از آقای قلعه‌نوعی دارم مطمئنم برخلاف اتفاقات بیرونی، استقلالی‌ها کاملاً در آرامش قرار دارند چون مربی‌ آنها اجازه نمی‌دهد این مسائل به بدنه تیم کشیده شود. مدیر باید بداند انتقاد همیشه در ورزش بوده و هست.

5- استقلال امروز بازی حساسی پیش رو دارد که باید برای برد در آن نقشه کشیده باشد. بدون تردید استقلال در این بازی باید به شیوه تهاجمی رو بیاورد چون در بازی اول هر 3 امتیاز بازی را واگذار کرده و نباید در این بازی هم امتیاز از دست بدهد. آرایش استقلال در این روز مشخص می‌کند که برای چه نتیجه‌ای وارد زمین شده است . باید دید استقلال که با 3 مدافع مرکزی بازی می‌کند در جلوی این مدافعان از چه بازیکنانی بازی می‌گیرد و وظیفه هر بازیکن چیست. چند بازیکن در خط میانی بازی می‌کنند و تعداد بازیکنان تمام وقت استقلال در این روز چند نفر است. اینها به ما برای آنالیز بازی این تیم کمک می‌‌کند.

6- استقلال می‌تواند دو استراتژی خاص در این بازی داشته باشد. یا آنکه الجزیره را در حد یک تیم مدعی نمی‌بیند که در این صورت باید در همان نیمه اول کار را تمام کند چون در بازی با تیم‌های ضعیف‌تر آن هم در خانه، گذشت زمان به تخریب وضعیت برتر تیمی،‌ از بین رفتن اعتماد به نفس و شتاب بیشتر و دقت کمتر منجر می‌شود. من فکر می‌کنم استقلال تنها همین راه را دارد و باید در همان نیمه اول کار را تمام کند. البته راه دومی هم وجود دارد.

اینکه حریف به مراتب قویتر و پرروح‌تر از حالت اول کار کند که در آن صورت استقلال باید بازی را با کنترل تیم حریف، بازی را به 10 دقیقه آخر بکشاند و در آن لحظات حملات خودش را پردامنه‌‌تر کند تا در نهایت به گل برسد که البته ریسک این مدل بازی فوق‌العاده بالاست و مربی باید اطمینان بسیار زیادی به تیمش بخصوص مردان خط دفاعی‌اش داشته باشد. در فوتبال مدرن دنیا برای آنکه تیم، به ثبات قابل توجهی در خط دفاعی برسد میزان تمرین‌های تخصصی مردان خط دفاعی 50 درصد بیشتر از خط حمله است.

7- استقلال یکی از بزرگترین تیم‌های فوتبال دنیاست. تیمی که هر ساله نگاه میلیونها هوادار را دنبال خود می‌بیند و تماشاگران زیادی را به ورزشگاه‌های کشور می‌کشاند. این تیم امروز در ورزشگاه آزادی بازی می‌کند که برای بسیاری از تیم‌های عربی بازی کردن در آن مشکل است. به این دلیل عمده که این تیم تأثیری غیر قابل انکار در فراز و فرود فوتبال ما دارد، باید بازی‌های این تیم را کاملاً جدی گرفت و به همین دلیل حضور هوادران در این بازی می‌تواند به افزایش توان روحی یکی از 4 نماینده ما در لیگ قهرمانان آسیا و برد این تیم کمک کند. البته اگر استقلال راه شجاعانه بازی کردن را که پیش از داربی به خوبی می‌دانست، هنوز فراموش نکرده باشد.