خرید شال فرصت‏سوزی به سبک آبی‏ها و زردها

دومین هفته لیگ قهرمانان آسیا همزمان با روزهای پایانی سال 1387، با دو دیدار حساس برای نمایندگان کشورمان، آغاز شد تا در شب چهارشنبه‏سوری بسیاری از جوانان به جای آتش‏بازی، به تماشای دیدار این دو تیم‏، علی الخصوص جدال پرسپولیس با نماینده عربستان مشغول شوند و تساوی هر دو تیم را در شب چهارشنبه آخر سال شاهد باشند.
 
به گزارش خبرنگار ورزشی ، پرسپولیس که در نخستین دیدار خود در لیگ قهرمانان آسیا مقتدرانه ظاهر شده‏ و برای حریفان خط و نشان کشیده بود، این هفته میهمان الشباب عربستان بود و صبای قم نیز که عملکرد نسبتاً قابل قبولی در دیدار اولش برای خود ثبت کرده بود، میزبانی الاهلی امارات را برعهده داشت.
 
پرسپولیس که قصد نداشت به حال و روز هفته گذشته استقلال دچار شود، قدری از بازی محتاطانه دست برداشت و با یک امتیاز ارزشمند با هدایت نلو وینگادا که در دوره‏ای سرمربیگری تیم ملی عربستان را برعهده داشته و اشراف کاملی بر فوتبال اعراب دارد، توانست صدرنشینی‏اش را درگروه خود استمرار بخشد اما در مقابل صبای قم نتوانست همچون مجدد قدرتمند و منحصربه فرد ظاهر شود و با توقف در خانه، تنها صاحب یک امتیاز شد که نتوانست هواداران قمی را راضی کند.
 
اما در ادامه هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا، استقلال تهران ساعت 15روز چهارشنبه در ورزشگاه آزادی تهران میزبان الجزیره امارات بود، دیگر تیم گروه سوم این رقابت‏ها بود که در پایان با وجود داشتن موقعیت های فراوان نتوانست حریف خود را شكست دهد و بازی با نتیجه یك-یك به پایان رسید. سپاهان نیز بدتر استقلال ظاهر شد تا آخرین خاطره فوتبالی سال 88، وقوع فرصت‏سوزی به سبک‏ها آبی‏ها و زردها در قاره کهن باشد.
 
آرامش برای سردسته سابق عرب‏ها
برگ برنده قرمزها امشب روی نیمکت سرخ‏ها قرار داشت؛ سرمربی سابق عربستان و سرمربی فعلی پرسپولیس با شناختی که از فوتبال عربستان داشت به خوبی دریافته بود این نبرد بدون تردید مصاف تعیین صدر نشین گروهB بوده و الشباب همانند الاتحاد در خانه خود تنها برای پیروزی خواهد جنگید که با این تفاسیر روی آوردن به یک بازی صد در صد تدافعی یک خودکشی تلقی می‏شود که امیر قلعه نوعی هفته پیش به آن دست زده و به خوبی نتایج آن را درک کرده است.
 
شیرهای سفید با بهترین گلزن لیگ عربستان را در اختیار دارند برای کسب هر سه امتیاز به میدان آمدند و پرسپولیس چاره‌ای ندارد جز توقف این تیم با تفکری دفاعی نداشت اما نه صرفاً دفاعی و برای کسب تک امتیازی که در بازی امشب صاحبش شد، به مهره‏های خود در سایر خطوط نیز تکیه داشت تا شیرهای عرب را در زمینشان اسیر کند.

در این دیدار که به میزبانی ورزشگاه ملك فهد رياض برگزار شد، پرسپولیس در این دیدار با ترکیب علیرضا حقیقی ، رحمان رضایی، مجتبی شیری ، سپهرحیدری ، علیرضا محمد ، پژمان نوری، مازیار زارع ، کریم باقری، هادی نوروزی(حمید علی عسگر)، علیرضا نیکبخت واحدی( محمد منصوری) و علی کریمی(ابراهیم توره ) به مصاف حریف خود رفت.
 
در نیمه نخست این بازي با وجود حملات ابتدايي الشباب که نشان از عزم این تیم برای کسب سه امتیاز خانگی با یک بازی پر صبر و حوصله داشت، پرسپوليس بی‎‏کار ننشست و برای آنکه تحت فشار حملات پیاپی بازیکنان الشباب قرار نگیرد دست به حملاتی زد و توانست به مرور قدرت عمل در ميدان را به دست بگيرد و كريم باقري، هادي نوروزي و علي كريمي چند فرصت مناسب گلزني را به دست آوردند كه در به ثمر رساندن ضربه آخر دقت كافي را نداشتند و دین شکل هیچ کدام از این فرصت‏ها در 45 دقیقه نسخت منجر به ثمر رسیدن گل برای سرخ‏ها نشد و میزبان نیز نتوانست کاری از پیش ببرد.
 
با آغاز نيمه دوم، تيم الشباب كه تلاش كرد با سرعت بخشيدن به بازي،پاس هاي عمقي و شوتزني دروازه پرسپوليس را تهديد كنند و فرصت‏های از دست رفته نیمه نخست را با پیروزی در نیمه دوم جبران کند اما با دفاع حساب‏شده پرسپولیس که به مراتب با تجربه‏تر از حریفش در میدان ظاهر شده بود، حرکات هجومی الشباب دفع و ضدحملاتی برای پرسپوليس در ميانه ميدان شکل گرفت گرفت تا علي كريمي بارها با نفوذهاي خود دروازه الشباب را تهديد کند اما، اين مدافعان الشباب بودند كه در آخرين لحظات دروازه ميزبان عربستاني را نجات دادند تا کریمی با تمام هنرنمایی‏ایش در این دیدار، نقش یک گلنزن را نیز به خوبی ایفا کند.
 
در لحظات پاياني حجم حملات پرسپوليس با آمدن علي عسگر، ابراهيم توره و محمد منصوري افزايش يافت اما،با بي نتيجه ماندن اين حملات و در شرايطي كه قدرت پرسپوليس بر ميزبان خود برتري داشت اين ديدار با تساوي بدون گل پايان يافت تا سردسته سابق عرب‏ها با کسب این تک امتیاز، آرامش نسبی را حس کند و در فکر بازی‏ای داخلی تیمش باشد.
 
در ديگر ديدار اين گروه الغرافه قطر موفق شد ميزبان خود الشارجه امارات را با گل های ناصر کمیل در دقیقه 16 و کلمرسون در دقیقه 54 با نتیجه 2 بر صفر شکست دهد و سه امتیازی شود تا در اين گروه الشباب عربستان و پرسپوليس ايران با 4 امتياز اول ودوم باشند والغرافه با 3 و الشارجه بدون امتياز سوم و چهارم هستند.  
قمی‏ها در خانه متوقف شدندچند ساعت زودتر از آغاز رقابت پرسپولیس و الشباب در ورزشگاه ملک فهد ریاض، صبا باتری در قم میزبان الاهلی امارات بود اما قمی‏ها نتوانستند انتظارات را در این بازی خانگی برآورده کنند تا در قالب گزارش‏های روز نخست هفته دوم، بخش پایانی را به خود اختصاص دهند.
 
صبا که در دیدار با الهلال ثابت کرده بود، پتانسیل خوبی برای صعود دارد و گذر از الاهلی دارد که هفته گذشته در خانه مغلوب پاختاکور ازبکستان شده بود، دارد و می‌تواند به معنای صعود صبا به صدر گروه A این رقابت‌ها باشد، این هفته با وجود برخورداری از مربی باتجربه‏ای همچون کریمی در آسیا از یک سو و استقبال خوب قمی‌ها، نتوانست به خوبی از فرصت به دست آمده استفاده کند و با تقسیم امتیاز با میهمانش، به کار خود پایان داد تا اعتراض هواداران را پذیرا باشد.
صبا که با شيث رضايي، مرتضي اسدي، محسن بيات، عادل كلاه‌كج، اميرحسين فشنگچي، مهدي خيري (58 محمد نوري)، محمد همرنگ، محسن يوسفي (79 حميد فرزانه)، غلامرضا رضايي و فريدون فضلي (65 محسن بياتي نيا) برابر الشبابی به میدان رفته بود که جمعه علي، خالد محمد عبدالمحمد، عبيد خالد مبارك، جادر ولني، احمد خالد مبارك، حسن عبد ربه، ميلاد ميداوودي، يوسف جابر ناصر، سزار دسوزا، يوسف حسن، عبيد مجيد التاويلا را در ترکیب خود داشت.
 
قمی‏ها در نيمه اول با حمايت 12 هزار نفري تماشاگرانش، نسبت به حريف برتري بيشتري داشت و توانستند موقعيت هاي متعددی را روي دروازه حريف بوجود آورد که اين فرصت‏ها يکي پس از ديگري از دست رفت. تيم الاهلي نيز که از ميلاد ميداوودي در ترکيب خود سود مي برد نتوانست دروازه تيم صبا را مورد تهديد جدي قرار دهد و معدود موقعيت هاي اين تيم نيز بوسيله بازيکن کليدي اين تيم يعني “سزار” از دست رفت تا نيمه اول با نتيجه تساوي بدون گل به پايان برسد.
با شروع نيمه دوم،‌تيم صبا با حملات طوفاني خود بار ديگر نشان داد که قصد دارد سه امتياز بازي را بدست آورد، اما اين موقعيت ها نيز با بدشانسي از دست رفت. در مهمترين اين موقعيت ها، توپ در محوطه جريمه الاهلي آرام آرام از جلوي پاي مهدي خيري و فريدون فضلي به اوت رفت. در طرف مقابل نيز تيم الاهلي چند بار دروازه صبا را تا آستانه باز کردن پيش برد و در يک صحنه روي ناهماهنگي بين دروازه بان و مدافع صبا، دروازه نماينده ايران را به صورت جدي تهديد کرد. حضور حميد فرزانه و محسن بياتي نيا نيز در زمين سودي به حال تيم صبا نداشت و در ادامه تلاش بازيکنان دو تيم براي باز کردن دروازه حريف بي نتيجه ماند تا اين بازي با نتيجه تساوي بدون گل پايان يابد و قمی‏ها که بر روی کاغذ پیروز این دیدار بودند، در خانه متوقف شدند.
در این دیدار خالد محمد عبدالله از تيم الاهلي از سوي داور ژاپني بازي کارت زرد گرفت.
 
در ديگر ديدار اين گروه كه در تاشكند برگزار شد پاختاكور ازبكستان با نتيجه تساوي يك بر يك برابر الهلال عربستان متوقف شد. به اين ترتيب پاختاكور با 4 امتياز در مكان اول قرار گرفت. الهلال با 2 امتياز و تفاضل گل بهتر دوم است و صبا در مكان سوم قرار دارد. الاهلي امارات كه صدرنشين ليگ امارات است با يك امتياز در رده آخر گروه قرار دارد.
روزهای سخت در انتظار آبی‏ها
در ادامه هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا، روز چهارشنبه در گروه 3 ، استقلال تهران که از ساعت 15 در ورزشگاه آزادی تهران در حضور نزدیک به 60 هزار تماشاگر میزبان الجزیره امارات بود، در پایان با وجود داشتن موقعیت های فراوان نتوانست حریف خود را شكست دهد و بازی با نتیجه یك-یك به پایان رسید.
 
در این دیدار که برای هر دو تیم علی‏الخصوص استقلال که در بازی پیشینش شکست را تجربه کرده بود، از اهمیت ویژه‏ای برخوردار بود، وحيد طالب لو، پيروز قرباني، هاشم بيك زاده، پژمان منتظري، خسرو حيدري، حسين كاظمي، بيژن كوشكي، فرهاد مجيدي(85- عليرضا عباسفرد)، جانواريو، آرش برهاني(72- علي عليزاده)، سياوش اكبرپور برای استقلال راهی میدان شدند و در مقابل علي خسيف ، محمد علي، رزاريو، دياكي(65- المنهالي)، الماهري( 79 – قاسم)، عبيد(46- علي موسي)، هلال سعيد، سوبيت، رافائل سوبيس، مسعود، فرناندو در ترکیب الجزیره قرار گرفتند.
 
در حالی که انتظار می‏رفت توپ و میدان در اختیار استقلال تهران باشد، این الجزیره امارات بود که بازی را تهاجمی آغاز کرد و در دقیقه 10 توسط فابیو بایانو به گل برتری دست پیدا کرد.
 
در ادامه بازی این استقلال بود که بر میزان حملات خود افزود و بالاخره در دقیقه 45 توسط حسین کاظمی به گل تساوی دست پیدا کرد.
 
 
 
در نیمه دوم استقلال با حمایت تماشاگرانش هجومی تر آغاز کرد و حملات زیادی را پی ریزی کرد که هر بار بنا بر دلایلی نتوانست به گل برسد. در دقیقه 65 این دیدار استقلال صاحب یک ضربه پنالتی شد. این پنالتی را آرش برهانی به گل تبدیل کرد اما داور آن را نپذیرفت. در تکرار مجدد نیز دروازه بان الجزیره ضربه برهانی را مهار کرد تا بهترین فرصت استقلال برای رسیدن به پیروزی از دست برود.
 
در دقایق باقی مانده نیز توپ و میدان در اختیار استقلال بود اما این تیم نتوانست از فرصت های مطلوبی که نصیبش شد برای رسیدن به گل استفاده کند تا دو امتیاز حساس را از دست بدهد و کارش برای صعود به مرحله بعد سخت شود.
 
قضاوت اين مسابقه بر عهده ايرماتوف روشن ازبكستاني است. وي به جانواريو از استقلال و محمد علي و عبيد و فرناندو از الجزيره كارت زرد نشان داد. این نتیجه باعث شد امیر قلعه‏نویی طبق روال معمول به داوری اعتراض کند و دارو این دیدار را عامل ناکامی تیم‏اش در آزادی بخواند که البته بازی نه چندان قابل قبول آبی‏ها نمی‏تواند، این دلیل را قانع‏کننده جلوه دهد.
 
در دیگر دیدار این گروه، امشب تيم ام صلال قطر ميزبان الاتحاد عربستان بود و در پايان با نتيجه 3 بر مغلوب ميهمان خود شد. اين دو تيم به همراه استقلال و الجزيره امارات در گروه سوم قرار دارند. الاتحاد با اين پيروزي 6 امتيازي شد و به تنهايي در صدر گروه قرار گرفت. ام صلال دوم است و استقلال با توجه به تساوي يك بر يك امروز برابر الجزيره با يك امتياز، با تفاضل گل يكسان و به دليل گل زده بيشتر در رده سوم است و نماينده امارات مكان چهارم را در اختيار دارد.
 
سپاهان هم ناکام مانددر آخرین دیدار دور دوم لیگ قهرمانان آسیا، از گروه چهارم تیم فوتبال سپاهان ایران، مقابل الاتفاق عربستان با نتیجه 2 بر 1 شكست خورد تا دستاورد چهار تیم ایرانی در این دور از رقابت‏ها، تنها سه امتیاز به عنوان دستاوری ناامید کننده تلقی شود.
در این دیدار خطيبي در دقيقه 45+2 سپاهان را پيش انداخت اما عبدالرحمان القحطاني مهره کلیدی الاتفاق در نیمه دوم به کمک تمیش آمد در دقيقه 64 بازی را به تساوی کشاند تا حمد الحامد نیز در دقيقه 86 براي الاتفاق گلزنی کند و نماينده كشورمان با شكست ميدان را ترك كند.
 

سپاهان از دقيقه 17 به دنبال اخراج محسن بنگر 10 نفره به بازي ادامه داد. در همين دقيقه رحمان احمدي، دروازه بان سپاهان ضربه پنالتي صالح بشير را مهار كرد.
در ديگر ديدار اين گروه الشباب امارات با نتيجه 2 بر صفر بنيادكار ازبكستان را شكست داد.
در جدول اين گروه هر 4 تيم 3 امتيازي هستند اما با توجه به تفاضل گل، سپاهان صدرنشين است و الاتفاق، الشباب و بنيادكار در رده هاي بعدي قرار دارند.