خرید شال بازگشت محبوب ترين ورزشكار چين

ليوشيانگ بعد از پشت سر نهادن عمل جراحى بر روى پايش به چين بازگشته تا از حالا براى المپيك ۲۰۱۲ و كسب طلاى آن بكوشد.

به نوشته ایران، او در پكن به خبرنگاران گفته است: «اگر اتفاق خاصى روى ندهد، قطعاً در لندن خواهم دويد و اگر قرار بود خبر جز اين باشد، اصلاً تن به اين عمل نمى دادم زيرا اين كار به قصد بازيابى سلامتى كامل ام و دويدن هر چه بهتر صورت پذيرفته است.»

«ليو»ى ۲۶ ساله براى جراحى فوق و ايام نقاهت بعد از آن سه ماه در امريكا به سر برد ولى اخيراً از نو در شانگهاى شهر زادگاهش مستقر شده است. انجام اين جراحى براى او به اين سبب الزامى بود كه وى در ۱‎/۵سال اخير از ناراحتى تاندون آشيل پايش رنج مى برد و همين عارضه سبب شد او به شكلى دراماتيك المپيك ۲۰۰۸ را در كشور زادگاهش نيمه تمام بگذارد و باعث سرخوردگى ۱‎/۴ميليارد چينى شود كه اميد زيادى به تجديد قهرمانى او در «دو»ى تخصصى اش (۱۱۰متر با مانع) در المپيك بسته بودند، وى چهارسال پيشتر در آتن در اين رشته قهرمان شده و سپس ركورددار جهانى آن شده و طلاى جهانى ۲۰۰۷ را هم ضميمه آن كرده بود و بنابراين توقع اين بود كه حتماً در پكن نيز درصدر بايستد.

زمانى كه شيانگ روى خط استارت دور مقدماتى ۱۱۰متر با مانع در پكن ايستاد و فقط ثانيه اى بعد از شروع مسابقه پايش را از فرط درد گرفت و در مقابل اولين مانع توقف كرد و از پيست خارج شد و لنگ زنان و با چهره اى دردمند به گوشه پيست رفت، قلب ميليون ها چينى گرفت زيرا ورزشكارى را كه حتى بيشتر از يائومينگ آسمان خراش مستقر در «N.B.A» (ليگ حرفه اى بسكتبال امريكا) دوست داشته اند، ناكام مى ديدند.

با اين اوصاف حالا هم كه او بازگشته است و ديگر مشكل فيزيكى ندارد، نمى خواهد در مسابقات دو وميدانى قهرمانى جهانى۲۰۰۹ كه مردادماه ۸۸ در شهر برلين آلمان برگزار مى شود، شركت جويد زيرا او و مربى اش سان هاى پينگ به اين نتيجه رسيده اند كه بهتر است او مراتب درمانى و كسب سلامتى مجدد و سپس شدت گرفتن تمريناتش را بدون فشار مفرط و به طور تدريجى طى كند و براى پيكارهاى بزرگ بعد از آن آماده شود.

همين حالا نيز چشم ميلياردها چينى بر روى شيانگ و بازگشت او و كسب موفقيت مجدد زوم شده و وى لحظه اى هم راحت و آرام نيست، اما او مدعى است كه به اين مسئله و زندگى زير فشار روحى خو گرفته و مسئله حادى براى او نيست و كارهاى لازم را در راه رجعت به ميدان انجام مى دهد.

شيانگ مى گويد: «توقعات شديد ۱‎/۴ميليارد مردم كشورم از من مسئله اى تازه نيست و هميشه وجود داشته و به آن عادت كرده ام. همه مى پرسند من چه زمانى مى توانم به پيست برگردم و مسابقه بدهم و اول شوم و آيا اصولاً از نو پيروز شدن برايم امكانپذير است يا خير. سؤال آنها اين است كه آيا توان همانقدر سريع دويدن را دارم يا نه و جواب من اين است كه بله، دارم. در سه ماه پيش رو همه چيز مشخص خواهد شد اما بدانيد كه دغدغه مرا از پاى درنياورده است.»

ليو در شهر هوستون واقع در ايالت تگزاس امريكا جراحى شد و به گفته او و پزشكانش اين عمل با توفيق كامل همراه بوده و تاندون وى ترميم شده و در حال حركت به سوى عملكرد عادى است و آنچه وى نياز دارد، فيزيوتراپى بيشتر، تمرينات سبك و كششى ظرف يكى دوماه آينده و سپس شروع تمرينات عادى از خرداد۸۸ به بعد است.

فنگ شويونگ يكى از سران فدراسيون دو وميدانى چين مى گويد: «روند ريكاورى و بهبودى شيانگ بهتر و سريع تر از چيزى است كه تصور مى كرديم. به واقع درمان او در عرض ۳ ماه چيزى بوده كه در ۴ماه براى وى طراحى شده بود.»

شيانگ چندى پيش و در اوج ناراحتى و فشار مصدوميت اش گفته بود كه اگر مشكل اش به طور اساسى رفع نشود ويا آسيب ديدگى او به شكلى از نو عود كند، ديگر ادامه نخواهد داد و بازنشسته خواهد شد و به دنبال شغل ديگرى خواهد رفت. چيزى كه در حرف هاى جديد او نشانى از آن رؤيت نمى شود.