خرید شال فتح‌ا… زاده: سهام استقلال را مي‌خرم

مديرعامل سابق باشگاه استقلال تهران گفت: سهام باشگاه استقلال را در صورت عرضه شدن، خريداري خواهم كرد.

علي فتح‌ا… زاده پس از كنار رفتن از باشگاه استقلال به عنوان يكي از اعضاي هيات رئيسه فدراسيون در فوتبال مشغول به كار است.

فتح ا…زاده در مورد مسائل مختلف فوتبال با فارس گفت گويي انجام داده است.

* چطور همراه صباي قم به عربستان سفر كرديد و با استقلال نرفتيد؟
اين سفر از پيش هماهنگ شده بود و بايد همراه صبا به عربستان مي رفتم.

* نظر شما درباره ديدار استقلال و الاتحاد عربستان چيست؟
اگر تلخي باخت را كنار بگذاريم، دو تيم فوتبال خوبي را ارائه كردند. استقلال برابر يكي از حرفه‌اي ترين تيم‌هاي آسيا بازي مي‌كرد. الاتحاد در ديدارهاي آينده نيز براي ساير تيم‌ها مشكل‌ساز خواهد بود. البته نكته‌اي كه شايد كمتر كسي به آن توجه كرد، وضعيت شرجي آب و هواي جده بود. بازيكنان ما به اين شرايط عادت نداشتند و از نظر تنفسي دچار مشكل شدند. در مورد شوت‌هاي از راه دور هم هيچ تاكتيكي جوابگو نيست واستقلال اينگونه بازي را باخت.

* به عنوان عضو هيات رئيسه فدراسيون فوتبال نظر شما در مورد اعتراض امير قلعه‌نويي به داور ژاپني چيست؟
قلعه‌نويي يكي از سه مربي برتر فوتبال ايران است اما او بايد بداند فوتبال برد و باخت دارد و اشتباهات داوري نيز جزئي از فوتبال است. در همين ليگ برتر خودمان اشتباهات داوري رخ داده است. بنابراين امير قلعه‌نويي كه خودش مربي بزرگي است، بايد در اين موارد از خود بزرگي نشان دهد و بتواند خودش را كنترل كند تا اين مسئله برايش مشكل‌ساز نشود. مردم، فوتبال خوب را متوجه مي‌شوند و مي‌دانند كه تيم او خوب بازي كرد. بنابراين بهتر است اين نقطه تاريك در كارنامه امير قلعه‌نويي به نقطه قوتش تبديل شود.

* قلعه‌نويي حتي فدراسيون فوتبال ايران را متهم به جانبداري از تيم خاص كرد؟
بعيد مي‌دانم او چنين صحبتي كرده باشد، اگر مستنداتي است ارائه كند. به هر حال وقتي استقلال خوب بازي مي‌كند و پيروز مي شود كسي نمي‌تواند اين بردها را از بين ببرد. استقلال يكي از تيم هايي است كه از شانس بسيار بالايي براي قهرماني در ليگ برخوردار است و در ليگ قهرمانان آسيا نيز مي‌تواند يكي از سه تيم برتر باشد.

* در مجمع فدراسيون فوتبال بر عضويت شما براي چهار سال آينده تاكيد شد؛ با اين حال چرا شما در اين مجمع غايب بوديد؟
به دليل همزماني سفر تيم صبا به عربستان از رئيس فدراسيون اجازه گرفتم كه در اين مجمع حاضر نشوم. به هر حال پرواز ديگري وجود نداشت و اين يك سفر معنوي بود كه خوشبختانه كفاشيان با اين سفر موافقت كرد.

* شايعه خريد باشگاه نساجي توسط شما چقدر صحت دارد؟
اگر وضعيت فوتبال ايران به سوي حرفه‌اي گري برود و بتوان در آن دخل و خرج كرد و اينگونه نباشد كه حضور در فوتبال ايران فقط هزينه‌بر و راه‌هاي درآمدزايي بسته باشد در آن صورت در 3-4 سال آينده باشگاهداري خواهم كرد. فوتبال مي‌تواند درآمدزا باشد اما راه درآمدزايي را در فوتبال بسته‌ايم. اگر اين مشكلات حل شود، يك باشگاه حرفه‌اي تاسيس خواهم كرد كه تمام استانداردهاي بين‌المللي را داشته باشد.

* يعني يك تيم از ليگ برتر خريداري مي‌كنيد يا در ليگ يك تيمداري خواهيد كرد؟
با توجه به اينكه در حال حاضر 4 تيم از ايران مي‌تواند در ليگ قهرمانان آسيا حاضر شوند اين مسئله يك ويترين خوب براي فوتبال ما است. اگر سهام باشگاه استقلال عرضه شود آن را خريداري خواهم كرد تا همچنان علاقه خودم را در فوتبال پيگيري كنم. در غير اين صورت يك باشگاه در ليگ دسته اول تاسيس خواهم كرد و آن را به ليگ برتر مي آورم.

* چند درصد از سهام استقلال را مي‌خريد؟
فقط بخش كمي؛ حدود 10 درصد از سهام استقلال را خواهم خريد تا بتوانم در تصميم‌گيري‌هاي اين باشگاه حاضر باشم. استقلال پتانسيلي‌ در حد فوتبال جهان دارد.