خرید شال رومن در ورطه نابودی

هفته جاری می‌توانست برای مارادونا خوش‌یمن باشد؛ او برای نخستین بار در آزمونی جدی در جریان رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی باید برابر ونزوئلا و بولیوی قرار بگیرد. به همین دلیل پس از دیدارهای تدارکاتی برابر فرانسه و اسکاتلند، شنبه‌شب فهرست نهایی پسرانش را اعلام کرد. اما رومن ریکلمه سه‌شنبه گذشته خودش را از تیم ملی کنار کشید.

به نوشته وطن امروز، دیه‌گو در همین رابطه در کنفرانس مطبوعاتی می‌گوید: «این موضوع به من ارتباطی ندارد ولی اگر کسی بخواهد بازنشسته شود دیگر نمی‌تواند به تیم ملی برگردد. لااقل تا زمانی که من هستم این اتفاق نمی‌افتد.» حالا رومن حرف‌های متفاوتی را برابر دوربین‌های تلویزیونی عنوان می‌کند: «ما نمی‌توانیم با هم کار کنیم و هیچ نقطه مشترکی نداریم.» و با همین جمله از تیم ملی خداحافظی می‌کند. مارادونا به‌عنوان سرمربی آرژانتین نقطه نظراتی دارد و بیشتر ستاره‌های جوان باید زیر نظر یک نفر اداره شوند، تحت نظر یک نفر پرورش پیدا کنند و این شخص برای آنها «ال‌دیه‌گو» است. اما ریکلمه بازیکنی است که چندین سال در تیم ملی حضور داشته و مانند استعدادهای تازه شکوفا شده نیست.

شماره 10 بوکاجونیورز بارها سایه مارادونا را روی سرش احساس کرده، اما حالا شرایط فرق کرده، دیگو سرمربی جدید تیم ملی است و هیچ راه گریزی برای فرار نمی‌ماند. در اینجا یک مساله کوچک باقی می‌ماند؛ «عدم تفاهم».

او تنها به گفتن این جمله اکتفا می‌کند و به نظر می‌رسد اختلاف نظر آنها در روش‌هایی است که مارادونا برای تیم در نظر گرفته است. هفته گذشته زمانی که مارادونا با خبرگزاری آرژانتین گفت‌وگو کرد، در حرف‌هایش این موضوع نمایان بود که او می‌خواهد پیراهن شماره 10 آرژانتین را به شخصی مانند ریکلمه بدهد تا تیمش را سروسامان بخشد.

«من نیاز دارم تا او را مانند گذشته ببینم و اگر این اتفاق افتاد می‌توانم مهاجمان تیم را انتخاب کنم. او فصل گذشته برای بوکا خیلی خوب ظاهر شد ولی شماره 10 در جام جهانی آفریقای‌جنوبی به شخصی تعلق می‌گیرد که شایستگی آن را داشته باشد. می‌خواهم رودررو با او در رابطه با بعضی مسائل گفت‌وگو کنم».

حالا این موضوع ارزشش را دارد تا مرورش کنیم، برای اینکه ریکلمه در خلال حرف‌های سه‌شنبه شب خود اعلام کرد: «صحبت‌های مارادونا را قبلا شنیده بودم آنها با من تماس گرفتند!» حالا نکته اصلی اینجاست که ریکلمه بارها عنوان کرده بود که «برای حضور در تیم ملی جان می‌دهد! و خیلی دردآور است اگر بازی‌های کشور محبوبش را از صفحه تلویزیون نظاره کند».

این درست است که او یکی از بهترین‌های تیم ملی کشورش به حساب می‌آید و درباره این موضوع هیچ شک و تردیدی وجود ندارد، اما در سپتامبر 2006 نیز بار دیگر تصمیم گرفته بود تا از تیم ملی خداحافظی کند و درست زمانی که آرژانتین پا به مرحله مقدماتی جام جهانی 2010 گذاشت، نظرش عوض شد و بار دیگر به دارودسته آبی و سفیدپوشان اضافه شد اما این دفعه که حرف از آویختن کفش‌هایش در تیم ملی زد، شرایط متفاوت شد.

او خودش بدون هیچ واهمه‌ای در برابر رسانه‌ها این موضوع را اعلام کرد و از سوی دیگر مارادونا در پایان هفته یک بار دیگر این شانس را برای او قائل شد تا او درباره تصمیمش دقت بیشتری به خرج دهد اما در اینجا نظریه‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد شاید او در ترکیب دیه‌گو نتواند جایی برای خودش دست و پا کند.

با حضور مسی، آگوئرو و کارلوس ته‌وز؛ او در کدام فهرست می‌تواند حضور پیدا کند؟ قبلا نیز مارادونا چندین نام جدید را برای ایجاد تغییرات کلی در تیمش اعلام کرده بود بازیکنانی نظیر دانیل مونته‌نگرو یا چند نفر دیگر نسبت به ریکلمه ترجیح داده می‌شوند و حالا باز هم می‌توان فکر کرد که چرا او در ترکیب جایی ندارد!