خرید شال مردم حرف مفت مي‌زنند،کشتي‌گيران کوبايي رشوه‌گير نيستند!

خودداري ستارگان کشتي آزاد کوبا از حضور در جام جهاني تهران،شايعه هميشگي تباني کردن کوبايي‌ها با رقبايشان در مسابقات جهاني و المپيکي،برنامه هاي تيم ملي کشتي آزاد اين کشور براي بازگشت به روزهاي اوج و…. همگي بهانه هايي بودند براي گفتگو با مربي سيه چرده اين تيم در خلال بيست و نهمين دوره رقابتهاي جام تختي.

بي ترديد تيم ملي کشتي آزاد کوبا يکي از ضعيف ترين تيمهاي حاضر در رقابتهاي جام جهاني تهران محسوب مي شد.

البته به جز آذربايجان،ساير تيمها با نفرات ذخيره خود در تهران حضور يافته بودند؛اما با اين وجود باز هم کوبا متحمل شکستهايي سنگين شد تا اين سوال که “دليل تحريم جام جهاني توسط کشتي گيران نامدار کوبا چيست؟”،ذهن علاقه مندان کشتي را به خود مشغول کند.

به هر ترتيب در خلال برگزاري مسابقات کشتي آزاد جام تختي مجالي دست داد تا با “باربارو سوروا مورگان” مربي غول پيکر تيم ملي کشتي آزاد کوبا گفتگويي انجام داده و برنا را پاسخ داده است.

*آقاي مورگان!چرا کشتي گيران نامدار خود را به تهران نياورده ايد؟
-منظورتان از کشتي گيران نامدار چيست؟اين تيم که در تهران حضور دارد،تيم ملي کوباست.اگر منظورتان کشتي گير خاصي است،نامش را بگوييد تا دليل غيبتش را برايتان بگويم.

*مثلاً “اندي مورنو” يا “رنه مونترو”شناخته ترين کشتي گيران وزن 55 کيلوگرم شما محسوب مي شوند که در جام جهاني غايب بودند.
-پزشکان متخصص در کوبا تشخيص داده اند تا مورنو به خاطر قد بسيار بلندش به يکباره دو وزن صعود کرده و در مسابقات بعدي به مصاف کشتي گيران 66 کيلوگرمي برود! اندي ديگر يک کشتي گير 55 کيلويي نخواهد بود.مونترو هم ديگر در مسابقات حضور نخواهد داشت.او در جاده قهرماني به انتهاي خط رسيده است.

*بي ترديد “ياندرو ميگل کينتانا” يکي از شناخته ترين آزادکاران دنياست.او سه سال پيش در جام جهاني ساري به ميدان رفت؛اما امسال به ايران نيامده است.دليل اين مساله چيست؟
-کينتانا ديگر جايي در ترکيب تيم کوبا ندارد.او رقباي زيادي در کوبا دارد؛به همين خاطر به کينتانا پيشنهاد کرديم که قيد کشتي گرفتن را بزند و با دنياي قهرماني خداحافظي کند!

*لابد “گندري گارزون” و “ايوان فوندرا” هم محکوم به خداحافظي از کشتي هستند!اينطور نيست؟
-نه،نه!(با خنده)آنها کشتي گيراني هستند که فعلاً قدرت زيادي براي مبارزه در ميدانهاي سخت دارند.البته هم گارزون و هم فوندرا بايد تا يک ماه ديگر در رقابتهاي “پان امريکن” کشتي بگيرند.به همين خاطر به آنها استراحت داديم تا با کيفيت بالايي در “پان امريکن” مبارزه کنند.

*کشتي گيراني چون “خوئل رومرو” و “الکسيس رودريگوئز” در ايران کاملاً شناخته شده هستند.آيا آنها ديگر هيچ جايي در ترکيب تيم ملي کوبا نخواهند داشت؟
-رومرو مدتهاست که از کشتي گرفتن بازنشسته شده و رودريگوئز هم مقيم يک کشور اروپايي شده است.در واقع ستاره هاي کشتي آزاد کوبا به آخر خط رسيده اند و حالا وقت آن است که پديده هاي جوان کشتي کوبا در مسابقات مختلف عرض اندام کنند.

*با اين شرايط فکر نمي کنيد در ميدانهاي آتي با شکستهايي نظير نتايج تحقير آميز جام جهاني تهران دست و پنجه نرم کنيد؟
-ما به اين جوانان خوشبين هستيم و بعد از پايان رقابتهاي المپيک زمان آن فرا رسيده که به جوانها ميدان بيشتري بدهيم. مطمئناً در آينده آنها جاي ستارگان قبلي تيمشان را پر خواهند کرد.

*ملي پوشان کوبايي پس از قهرماني در رقابتهاي انتخابي،دوبنده تيم ملي کشورشان را به دست مي آورند يا با نظر مستقيم مربيان تيم ملي جواز حضور در مسابقات بين المللي را کسب مي کنند؟
-کسب عناوين برتر در مسابقات قهرماني کوبا و درخشش در تورنمتهاي تدارکاتي شرط تصاحب دوبنده تيم ملي در کوبا است.

*پيشاپيش به خاطر سوالي که مي خواهم از شما بپرسم،عذرخواهي مي کنم.خيلي از کشتي دوستان در سراسر جهان معتقدند کشتي گيران کوبايي در برخي از مسابقات دست به تباني زده و با گرفتن رشوه از رقباي خود،تن به شکستهاي صوري مي دهند.نظرتان در اين باره چيست؟
-امکان دارد به يک نمونه از اين موارد اشاره کنيد؟

*گرچه ما با قاطعيت نمي توانيم رشوه گرفتن کشتي گيران شما را ثابت کنيم؛اما چند سال پيش شايعه شد که “ياندرو کينتانا” فينال مسابقات جهاني 2003 نيويورک را به طرز عجيبي مقابل حريف ضعيفي چون “عارف عبدالله اف” آذري واگذار کرده است.
– مردم حرف مفت مي زنند.هيچ‌يک از کشتي گيران کوبايي اهل رشوه گرفتن نيستند.کينتانا هم در همه مسابقات با قدرت کامل به مصاف رقبايش رفته است.کوبا کشور کوچکي است و وقتي با امکانات کم موفق به کسب نتايج خوب مي شود،درست نيست که با چنين شايعاتي عملکرد ورزشکاران اين کشور را به زير سوال ببرند.

*اين مساله صحت دارد که قهرمانان کوبايي از وضع مالي خوبي برخوردار نيستند؟
-من به اين مسائل توجهي نشان نمي دهم و تمايلي ندارم که در اين باره صحبت کنم.اصلاً شعار ما در کوبا “ورزش کردن براي پولدار شدن” نيست!

*(مربي کوبا از مطرح شدن اين دو سوال کمي ناراحت به نظر مي‌رسيد که البته با عذرخواهي مجدد از او مسير گفت و گو را تغيير داديم).هميشه کشتي گيران کوبايي را يک مربي سفيد پوست در مسابقات مختلف کوچ مي کرد،اما مدتي است که اين مربي را در ميادين مختلف مشاهده نمي کنيم.دليل اين مساله چيست؟
-(با خنده) شما از “فيلبرتو دگارو” صحبت مي کنيد.او هشت سال در همه مسابقات نقش سرمربيگري تيم کوبا را ايفا مي کرد و حالا زمان آن فرارسيده که کمي به استراحت بپردازد.

*از اينکه وقتتان را به ما داديد،متشکرم.
-من هم از شما متشکرم،ولي باورم نمي شود که مصاحبه اي اين چنين طولاني(!) با يک مربي خارجي کشتي را در روزنامه يا مجله اي به چاپ برسانند!

برنا:به اين مربي توضيح داديم که مصاحبه گيرنده خبرنگار يک خبرگزاري است، نه يک مجله يا روزنامه؛و به آقاي مورگان گوشزد کرديم در ايران مردم آنقدر به کشتي علاقه مند هستند که مصاحبه هايي به مراتب مفصل تر از اين گفتگو هم خارج از حوصله مطالعاتي آنها نيست.