خرید شال انگلستان بودجه ورزشي‌اش را تا ‌٢٠١٢ مشخص كرد

كميته‌ي ملي المپيك انگلستان كه صعود شش پله‌اي كاروان ورزشي‌اش در بازي‌هاي المپيك پكن را حاصل برنامه‌ريزي دقيق و حساب شده مي‌داند، در فاصله‌ي كمي پس از بازي‌هاي 2008 برنامه دقيق مالي خود را براي بازي‌هاي 2012 لندن به صورت رسمي اعلام كرد.

به گزارش ايسنا، با پيشرفت روز افزون ورزش، موفقيت در عرصه‌هاي مختلف بين‌المللي به ابزارهاي كارآمدتري نياز دارد كه كشورهاي صاحب ورزش با استفاده خوب از اين اهرم‌ها به موفقيت‌هاي چشمگيرتري دست پيدا مي‌كنند.

در اين ميان، كميته ملي المپيك انگلستان ــ به عنوان ميزبان سي‌امين دوره بازي‌هاي المپيك ــ كه كار دشواري براي سال 2012 در پيش‌رو دارد، در فاصله‌ي بيش از سه و نيم سال تا اين بازي‌ها، برنامه دقيق مالي‌اش براي رشته‌هاي مختلف را تا سال 2012 به صورت جز به جز منتشر كرد.

اين كشور تنها براي آماده‌سازي تيم‌هاي ورزشي‌اش براي حضور در رقابت‌هاي پكن – در بين سال‌هاي 2004 تا 2008 – 235 ميليون پوند هزينه كرده بود كه اين رقم براي سال 2012 با پنج درصد رشد به 246 ميليون پوند خواهد رسيد.

در اين گزارش كه به عنوان “مسير لندن” انتشار يافته، بسياري از رشته‌هاي ورزشي با افزايش و برخي ديگر با كاهش مواجه شده‌اند. البته در اين ميان رشته‌هاي ورزشي‌اي هم بوده‌اند كه بودجه‌شان بدون تغيير باقي مانده است.

** رشته‌هايي كه پولدارتر شده‌اند

در ليست اعلام شده، بيشترين افزايش بودجه مربوط به رشته بسكتبال است كه با رشد 137 درصدي از سه ميليون و 694 هزار پوند براي بازي‌هاي آ‌تن، به هشت ميليون و 751 هزار و 800 پوند براي بازي‌هاي لندن رسيده است. همچنين در شناي موزون نيز با رشد 110 درصدي، بودجه از رقم يك ميليون و 648 هزار پوند به سه ميليون و 457 هزار و 600 هزار پوند رسيده است.

در تكواندو هم گرچه انگلستان به يك مدال نقره در پكن رسيد، اما انگار اين كشور توقع بيشتري در بازي‌هاي 2012 دارد. بنابراين بودجه اين رشته در انگلستان با 68 درصد رشد به چهار ميليون و 488 هزار و 300 ميليون پوند رسيده است.

پس از اين رشته‌ها، رشته‌هاي بوكس با 60 درصد، تيروكمان با 59 درصد و هاكي با 43 درصد رشد، از جمله ورزش‌هايي بودند كه نسبت به پكن پولدارتر شده‌اند.

** دووميداني و بدمينتون كم پول‌تر شدند

كميته ملي المپيك انگلستان گرچه در بازي‌هاي المپيك پكن يك مدال طلا، دو مدال نقره و يك مدال برنز در دووميداني كسب كرد؛ اما، باز هم بودجه‌ اين ورزش را براي بازي‌هايي كه در كشورش برگزار مي‌شود، پنج درصد كم كرد.

دووميداني در ميان رشته‌هاي ورزشي انگلستان پيش از بازي‌هاي پكن با 26 ميليون و 513 هزار پوند، بيشترين بودجه را در اختيار داشت اما، اكنون اين بودجه براي چهار سال آينده به 25 ميليون و 110 هزار و 900 پوند رسيده است.

انگلستان، بودجه بدمينتونش را هم يك درصد كاهش داده است.

** ورزش‌هايي كه بدون تغيير مانده‌اند

در حالي كه بسياري از رشته‌هاي ورزشي در بريتانيا با افزايش مواجه شده بودند، بسياري از رشته‌هاي ديگر هم مانند كشتي، وزنه‌برداري، واترپلو، واليبال، تيراندازي و هندبال هم از جمله رشته‌هايي هستند كه بودجه‌شان نسبت به پكن نه بيشتر و نه كمتر شده است.

** درس‌هايي جالب براي ورزش ايران

اين گزارش درس‌آموز در حالي اعلام شده كه به سختي ميتوان بودجه فدراسيون‌هاي ورزشي ايران را اينگونه به صورت دقيق، حتي براي يك سال آينده مشخص كرد. نكته حايز اهميت‌تر اين كه حتي در بسياري از اوقات بودجه‌هايي كه براي يك سال آينده به فدراسيون‌هاي ورزشي اختصاص مي‌يابد، به صورت صد درصد تا پايان سال به فدراسيون‌ها پرداخت نمي‌شود.

در اين شرايط تهيه چنين گزارش مالي درمورد رشته‌هاي ورزشي ايران نه تنها سخت، بلكه غير قابل پيش‌بيني است. چرا كه حتي بودجه كميته ملي المپيك ايران هم در سال‌هاي متمادي دچار نوسان شده و نمي‌توان بر روي آن حساب كرد. در وضعيتي كه حتي بودجه ورزشمان در بلند مدت براي يك دوره چهار ساله نامشخص است، چگونه مي‌توانيم بر افزايش سهميه‌ها و افزايش مدال‌ها در بازي‌هاي آتي تاكيد كنيم؟

كميته ملي المپيك انگلستان با افتي كه در بازي‌هاي المپيك آتن با كسب 9 مدال طلا، 9 مدال نقره و 12 مدال برنز داشت و دهم شد، در بازي‌هاي پكن با كسب 19 مدال طلا، 12 مدال نقره و 15 مدال برنز در مكان چهارم قرار گرفت. در اين شرايط است كه توقع پيشرفت و كسب نتيجه، توقع بالايي نيست.

از طرفي ديگر در حالي كه ما نمي‌توانيم چنين گزارشي براي ورزش كشورمان تهيه كنيم، چگونه توقع داريم كه در بازي‌هاي 2010 گوانگ‌جو و 2012 لندن نتيجه‌اي بهتر از پيش كسب كنيم.

البته متاسفانه هميشه عادت كرده‌ايم كه درصد زيادي از موفقيت آينده را براي شانس و تك ستاره‌ها خالي بگذاريم تا در گردنه‌هاي سخت به دادمان برسند.