خرید شال کریمی، قرباني خشم يا برگ برنده؟

طي يک ماه گذشته، اخبار خوشايند فراواني پيرامون مساعد شدن روابط علي کريمي و علي دايي به گوش هواداران فوتبال ايران رسيده بود. طرفين در لواسان يک شام مشترک خوردند و البته بلافاصله شروع به ارسال سيگنالهاي مثبت به سمت هم کردند. در اين ميان اگر چه دايي شخصاً در اين زمينه اظهار نظري نداشته است، اما از کفاشيان و تاج گرفته تا مهندس علي آبادي نسبت به حضور دوباره جادوگر در تيم ملي چراغ سبز نشان دادند.

در نقطه مقابل، کريمي نيز در مصاحبه هاي گوناگون خود اعلام کرد اگر به تيم ملي فراخوانده شود، اين دعوت را با کمال ميل خواهد پذيرفت. در اين ميان اما، اعلام اسامي ملي پوشان براي بازي با کنيا، آب سردي بر پيکر اميدواريهاي مردم فوتبالدوست کشورمان بود.

غيبت کريمي در فهرستي که دوباره اسامي مهدوي کيا و معدنچي را در خود مي بيند، دوباره شبهه انگيز شده است. آيا بار ديگر کريمي را در تيم ملي خواهيم ديد؟ در اين مورد احتمالهاي متعددي وجود دارد.

* جلوگيري از تشديد مصدوميت
اين قويترين احتمالي است که مي توان با استناد به آن فقدان نام کريمي را در سياهه مدعوين جديد تيم ملي توجيه کرد.

کريمي سه بازي گذشته پرسپوليس در ليگ برتر را به خاطر صدمه ديدگي از ناحيه کمر از دست داده بود و در برابر الشارجه هم به درخواست خودش در اوايل وقت دوم از زمين خارج شد.

اين موضوع شديداً محتمل است که کادر فني تيم ملي نخواسته باشد در شرايط کنوني و به خاطر يک بازي دوستانه، فشار مضاعفي را روي کريمي تازه بهبود يافته وارد کند؛ به ويژه اينکه اواسط هفته جاري وي بايد در جريان يک ديدار سنگين و حياتي، براي پرسپوليس به مصاف الشباب عربستان برود.

در صورتي که نيت دايي و همکارانش واقعاً همين موضوع بوده باشد، حضور جادوگر در مقابل عربستان دراوايل سال جديد شمسي محتمل و منوط به بهبود اوضاع فيزيکي او خواهد بود.

* کمک دايي به کريمي، در راه تصميمش!
اين بدترين احتمال ممکن است. صداي دايي در گوش اهالي فوتبال هنوز هم زنگ مي زند؛ وقتي که در کشاکش مشاجره با کريمي در مورد خداحافظي جادوگر از تيم ملي گفت: «اشکالي ندارد، من هم با دعوت نکردنش به او کمک مي کنم تا تصميمش را عملي کند! » آيا اکنون شهريار در حال انجام دادن همين کار است؟ فراموش نکنيم در نوبت قبلي، اين علي کريمي بود که پروژه آشتي کنان با سرمربي تيم ملي را عقيم گذاشت.

وقتي در بين دو نيمه بازي پرسپوليس و برق شيراز در نيم فصل اول ليگ هشتم، دايي راه دالان ورزشگاه آزادي را در پيش گرفت تا با شماره 8 سرخپوشان آشتي کند، هيچگاه تصورش را نمي کرد که جادوگر دست رد به سينه او بزند.

در همين راستا، چندان دور از ذهن نيست که اين مرتبه دايي درصدد انتقام جويي بر آمده باشد و بخواهد به تلافي حرکت کريمي، موضوع شام مشترک را بلوکه کند. اين احتمال شوم، به ويژه هنگامي قوت بيشتري مي گيرد که بدانيم دايي عموماً آدمي نيست که گذشته ها را به راحتي فراموش کند.

او در اين سالها نشان داده هيچ اتفاق کوچکي را از ياد نمي برد و اين قدرت را دارد که حوادث پيشين را در معادلات آتي اعمال کند. اين فرضيه، يک قرينه ديگر هم دارد؛ دايي در يک سالي که سرمربي تيم ملي بوده، تنها بازيکناني را به مسابقات رسمي برده، که در ضيافتهاي دوستانه همراهش بوده اند. آيا نبرد با عربستان، دستخوش ملي پوشاني است که براي بازي با کنيا آماده مي شوند؟

* شوک اساسي به اردوي عربستان
اين اما، شيرين ترين فرضيه ممکن است. اين احتمال قوياً وجود دارد که دايي از دعوت علي کريمي به اردوي تيم ملي، به عنوان برگ برنده در آستانه نبرد با عربستان سود ببرد. در اين گونه دوئل ها، جنگهاي رواني قبل از بازي نقش بسيار مهمي را ايفا مي کند و چه بسا شهريار بخواهد از دعوت کريمي به مثابه يک شوک رواني ويرانگر به اردوي اعراب در آستانه نبرد هشتم فروردين استفاده کند. مسلم است که معادلات ذهني مسؤولان فني عربستان، در صورت رويارويي با «ايران به اضافه کريمي» به هم خواهد ريخت. براي گرفتن پاسخ به اين سؤال، فعلاً بايد صبر کرد.

* آيا کريمي مي تواند ناجي باشد؟
پاسخ به اين پرسش اندکي دشوار است. با اين حال توانايي هايي در کريمي وجود دارد که وزنه ثمربخشي احتمالي جادوگر براي تيم ملي را سنگين تر مي کند.

پرسپوليس که با علي کريمي مدعي جدي قهرماني بود، در 5 بازي بدون جادوگر تنها موفق به کسب 3 امتياز شد.

کريمي مي تواند همين بازدهي را براي تيم ملي هم داشته باشد؛ به ويژه اينکه نگاهي به گلزنان ايران در تورنمنت مقدماتي جام جهاني شامل نکونام، باقري و مهدوي کيا نشان مي دهد رقابتهاي فعلي، کارزار توفيق با تجربه ها و ستاره هاست. در پيرامون روابط آتي دايي و کريمي، کدام احتمال به وقوع خواهد پيوست؟ بايد کمي صبر کرد!