خرید شال نجفی و نشانه حاكميت بی‌قانونی در کشور

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت: پیگیری نشدن مطالبات شهرداری از سوی دولت نشان دهنده حاکمیت بی‌قانونی در کشور است.

محمدعلی نجفی در گفت‌وگو با خبرنگار”ایلنا” در مورد مطالبات دولت به شهرداری و آنچه که در زمینه اعتبارات مترو و اتوبوس به شهرداری بدهکار است، تاکید کرد: متاسفانه شورای شهر تهران اقداماتی که در چارچوب قانون مورد نیاز بوده انجام داده و پیگیری‌های لازم را از طریق مراجع قانونی را کرده اما به نتیجه نرسیدن چنین رایزنی‌هایی نشان دهنده حاکمیت بی‌قانونی در کشور است.
او با طرح این سوال که ”مگر می‌شود که برای دریافت حق وحقوق شهرداری که به‌طورمستقیم به شهروندان مربوط می‌شود هیچ راهی وجود نداشته باشد؟”، افزود: شورای شهر تهران حتی در این زمینه با دولت مکاتبه کرده و جلساتی را گذاشته است و یا حتی پیگیری این مطالبات از طریق سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات بی‌نتیجه مانده و این که بگویيم هیچ راهی وجود ندارد به معنای حاکم بودن نوعی بی‌قانونی در کشور است. عضو اصلاح طلب شورای شهر تهران ادامه داد: حتی گزارش دیوان محاسبات کشور در مورد تبصره 13 هم به دلیل باز بودن پرونده بودجه سال 88 شهرداری وقت زیادی برد و مطابق با آیین‌نامه ، شورای شهر نمی‌توانست به جز بودجه موضوع دیگری را در دستور کار قرار دهد.
نجفی تاکید کرد: قبل از انتشار گزارش دیوان محاسبات در رسانه‌ها، شورای شهر تهران بارها چنین گزارشی را به انواع و بهانه‌های مختلف اعلام کرده بود.

او گفت: گزارشات را به حضورريیس جمهور نيز ارایه داديم اما تنها اقدامی که در این ارتباط شد برقراری جلسات مشترک دولت و شهرداری بود که این جلسات هم به جایی نرسید.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران خاطر نشان کرد: متاسفانه عزم دولت این است که همکاری لازم را برای پیش‌برد اهداف شهر تهران نداشته باشد و آنچه که تاکنون انجام داده از روی اجبار و اکراه بوده است.
به همین دلیل نتایج جلسات رایزنی احمدی نژاد و قالیباف بی‌نتیجه ماند و نتیجه‌ای قطعی عاید شهرداری نشد.
او در پاسخ به این سوال که ”آیا دولت قبل از اتمام سال مالی اقدامی برای پرداخت ريون خود می کند یا نه؟” گفت: دولت اگر خیلی هنر کند بدهی‌های سال‌های قبل و یا همان سال را بدهد.
عضو اصلاح طلب شورای شهر تهران به بودجه حمل و نقل عمومی در مجلس اشاره كرد و یادآور شد: باید بررسی شود که بودجه‌ای که در حال حاضر در کمیسیون تلفیق مجلس به سر می‌برد چه قدر ضمانت اجرایی دارد، آِیا این بودجه برای اجرا نوشته شده یا برای پر شدن جداول؟

به گفته نجفی چون بودجه سال آینده دولت کسری بزرگی دارد، پیش بینی می‌شود که به طور طبیعی بخشی از ارقام بودجه عملیاتی نشود که شاید یکی از همین بخش‌ها اعتبارات مربوط به حمل و نقل عمومی باشد.