خرید شال تلا‌ش كشتي براي جبران شكست جام جهاني

چهار روز بعد از شكست در جام جهاني،‌كشتي ايران فرصت جبران پيدا كرده است. دومي در جام‌جهاني كه در مقايسه با مسابقات قهرماني جهان و المپيك در سطح ‌پايين‌تري برگزار مي‌شود، براي كشتي ايران قابل قبول نبوده؛ ايراني كه با تيم المپيكي‌اش در اين مسابقات شركت كرده بود وامتياز ميزباني داشت. ‌

به نوشته اعتماد ملی، فدراسيون كشتي در پاسخ به منتقدانش كه حالا‌ تعداد آنها بي‌شمار شده، دومي در جام‌جهاني را در حد قهرماني دانسته، چرا كه مدعي است شكست روسيه در مرحله گروهي كار بزرگي بوده كه كشتي‌گيران از عهده آن به خوبي برآمده‌اند؛ روسيه‌اي كه سرمربي آن گفته بود با تيم چهارمش در اين مسابقات شركت كرده است.

فدراسيون كشتي از نتايج به دست‌آمده حمايت مي‌كند، اما ظواهر امر نشان مي‌دهد كه آنها در تلا‌شند اين شكست را درجام تختي جبران كنند. جام تختي از امروز در خانه كشتي آغاز مي‌شود و برخلا‌ف نظر غلا‌مرضا محمدي، سرمربي تيم ملي كه به نفرات حاضر در جام جهاني استراحت داده بود،‌فدراسيون كه نگران نتيجه‌گيري است، به همه هشدار داده است كه بايد در اين جام كشتي بگيرند. فردين معصومي كه با شكست او در سنگين وزن، ايران قهرماني را به آذربايجان داد، به گيلا‌ن بازگشته بود، اما فدراسيون از او خواست كه هرچه زودتر به تهران بازگردد. از تيم ايران در جام جهاني‌، شايد تنها دونفر در جام تختي غايب باشند. مهدي تقوي و صادق گودرزي مصدوم هستند و با تشخيص پزشك كشتي‌نمي‌گيرند. ‌

ايران 91 كشتي‌گير در جام تختي دارد و حضور كشتي‌گيران آمريكا، داغستان و تركيه بهترين فرصت است تا فدراسيون از اعتبار ازدست‌رفته‌اش دفاع كند. اما به احتمال زياد اين آخرين فرصت فدراسيون محمدرضا يزداني‌‌خرم است. در اين چند ساله، بعد از هر شكستي، فدراسيون او با خطر جدي روبه‌رو بوده، اما بعد از جام جهاني بركناري يزداني خرم جدي‌تر از هر زمان ديگري مطرح شد هرچند فدراسيون ديروز همه شايعات درباره استعفا و بركناري او را تكذيب كرد. ‌

‌هفتمين حضور آمريكا در ايران ‌
كشتي آمريكا كه بيست سال بعد از انقلا‌ب در هيچ‌يك از مسابقات ايران شركت نكرده بود، امسال هفتمين حضور خود را در ايران تجربه مي‌كند. آمريكا سال 1998 براي حضور در مسابقات قهرماني جهان كه در تهران برگزار شد، به ايران آمد و بعد از آن در اكثر دوره‌هاي جام تختي شركت داشت. سال‌هاي 2000، 2001، 2003، 2004 و 2007 آمريكايي‌ها در اين تورنمنت كشتي گرفته‌اند. اين‌بار هم آنها با تيم هفت‌نفره به تهران آمده‌اند. ‌ دني فليكس در 55 كيلوگرم، بانچ شان، كولمن اسكات و مايك زاديك در 60 كيلوگرم، زاك اسپوزيتو در 74 كيلوگرم، مايك تامي لو در 96 كيلوگرم و تراول دلا‌گنوف در 120 كيلوگرم تيم آمريكا را تشكيل مي‌دهند.

آمريكا در وزن 84 كيلوگرم شركت‌كننده‌اي در اين مسابقات ندارد. سرمربي اين تيم زكي جونز است كه سال 1998 كشتي‌گير آمريكا بود. براندن اسلي هم دستيار او است. اين تيم يك همراه ويژه دارد؛ فرد هنري سهودو قهرمان المپيك پكن كه سال 2007 در جام تختي شركت كرد و مدال نقره گرفت.

آمريكايي‌ها قبل از اينكه به ايران بيايند از علا‌قه‌اي كه براي حضور در اين مسابقات دارند، صحبت كرده‌اند. هوارد سينكوتا، خبرنگار ويژه از واشنگتن نوشته است. تيم آمريكا سال پس از بازگشت از بندرعباس كه ميزبان جام 2007 بود، هواداران و مردم ايران را به‌دليل شور و شوق و دوستي با اعضاي اين تيم تحسين كرد. ون استوكس، سرپرست گروه چهارده نفره آمريكا هم گفته بود:

تيم كشتي ايران در چند سال اخير چندبار به آمريكا سفر كرده است. مسابقات جهاني 1995، المپيك 1996، مسابقات جوانان جهان در سال 1998، تورنمنت نيويورك در 1998، مسابقات جهاني 2003 و جام‌هاي جهاني 1995، 1998، 1999، 2000 و 2001 رقابت‌هايي هستند كه ايران به آمريكا تيم اعزام كرده است.