خرید شال UN: پیگیری سرنوشت 4 دیپلمات ایران وظیفه ماست

خانم پيلي كميسر عالي حقوق بشر سازمان ملل پس از شنيدن توضيحات فرزند سيد محسن موسوي از ديپلمات‌هاي ربوده شده ايراني در لبنان گفت: پيگيري سرنوشت اين ديپلمات‌ها از وظايف ماست.

به گزارش فارس رائد موسوي فرزند سيد محسن موسوي ديپلمات ربوده شده ايراني در حاشيه دهمين اجلاس شوراي حقوق بشر در مقر اروپايي سازمان ملل در ژنو در جلسه‌اي كه با حضور حدود 200 نفر از سازمان‌هاي غير دولتي مدافع حقوق بشر و همچنين با حضور كميسر عالي حقوق بشر تشكيل شد موضوع ديپلمات‌هاي ربوده شده ايراني را مطرح كرد.
در اين جلسه كه در سالن شماره 21 كاخ ملل در ژنو برگزار گرديد حدود 20 نماينده از گروه‌هاي غير دولتي سخن گفتند و خانم پيلي كميسر عالي حقوق بشر و معاون بان كي مون به اظهارات اين 20 نفر پاسخ گفتند.
در همين چارچوب سيد رائد موسوي خطاب به كميسر عالي ضمن اشاره به موضوع ديپلمات‌هاي ربوده شده ايراني در لبنان گفت: من در زمان به اسارت گرفته شدن پدرم تنها دو سال داشتم و تاكنون 27 سال است كه در انتظار و بلاتكليفي به سر مي‌‌‌بريم.

وي از همه مدافعان حقوق بشر خواست تا همه توان خود براي حل اين مسئله استفاده كنند.
كميسر عالي حقوق بشر نيز در پاسخ به سخنان موسوي اعلام كرد كرد: پيگيري اينگونه موارد جزو وظايف ماست و ما حتي براي يك نفر نيز تمامي توان خود را صرف مي‌كنيم.
وي ضمن ابراز همدردي با خانواده ديپلمات‌هاي ربوده شده گفت: همسرم من نيز در آفريقاي جنوبي دچار همين مشكل شده بود ولي با پيگري‌هاي سازمان ملل آزاد شد.
او اضافه كرد كه همه جاي دنيا اين اتفاقات مي‌افتد بدون آنكه به خانواده‌ها توجه شود.
وي از موسوي خواست تا مشخصات دقيق و جزئيات را در اختيار آنها قرار دهد تا بتوانند موضوع ديپلمات‌ها را پيگيري كنند.
سخنان موسوي با توجه خاص حضار و ابراز احساسات آنها همراه شد و در پايان جلسه بسياري از سازمان‌هاي غير دولتي براي كمك به خانواده‌ها اعلام آمادگي كردند.
لازم به ذكر است از مواردي كه جزو مورد تعريف شده نقض حقوق بشر در مجامع بين‌المللي مي‌باشد موضوع ناپديد شدگي اجباري است كه متاسفانه تاكنون از اين ظرفيت در پيگيري موضوع ديپلمات‌هاي ربوده شده ايراني استفاده نشده بود.

دهمين اجلاس شوراي حقوق بشر از 3 تا 27 ماه مارس در ژنو جريان دارد و علاوه بر دولت‌ها، سازمان‌هاي غير دولتي نيز در آن حضور داشته و اجازه صدور بيانيه و اظهار نظر نيز دارند.