خرید شال معاون دادستان:پشت پرده فوتبال افشاکردنی نیست

خبرآنلاین، محمود سالارکیا معاون دادستان تهران جزئیاتی جدیدی را درباره اعمال مجرمانه دلالان ورزشی بازداشت شده بیان کرد.

آقای سالار کیا نکته مهم این است که بازداشت شدگان چه عمل مجرمانه ای را مرتکب شده اند؟
بر اساس اعترافات شان ، این تیم با استفاده از قدرت رسانه ای و اعمال فشار به باشگاه ها با انتقال چند برابر قیمت بازیکنان به تیم های مختلف دولتی ، بیت المال را از راه نامشروع به تصرف خود در می آورده اند. بازیکنی که قیمتش باید خیلی پایین تر از رقم واقعی قراردادش می بوده را با رقمی چند صد میلیونی می فروخته اند و البته تنها درصدی از این رقم به خود بازیکن می رسیده و باقی مبالغ در همین شبکه تقسیم می شده است.

شکل کار چگونه بوده است؟
این افراد با بازیکنان متعددی قرارداد داشتند و در رسانه ها این بازیکنان را ساپورت می کردند . آنها به وسیله واسطه هایی که در باشگاه ها داشتند بازیکنان شان را به شکلی که گفتم می فروختند و متاسفانه تعداد بازیکنانی که طرف قرارداد با این گروه بودند ، زیاد بوده است.

این یعنی گروه یادشده می توانستند نتایج بازی ها را ذهم رقم بزنند؟
ببینید ما الان نمی خواهیم آنچه در گذشته اتفاق افتاده را زیر سئوال ببریم. ما فقط روی تخلفات این افراد در رابطه با جابجایی و خرید و فروش بازیکنان زوم کرده ایم و نمی خواهیم خیلی به جزئیات موارد دیگر بپردازیم چون اگر چنین اتفاقی بیفتد به قول معروف سنگ روی سنگ بند نمی شود.

ما بیشتر روی این گردش مالی نامشروع که با هدف کسب درآمد بیشتر افراد انجام می گرفته ، زوم کرده ایم. این افراد بازیکنان شان را گاه مجبور به جدایی از یک تیم و رفتن به تیم دیگر می کرده اند تا سودی بیشتر بدست بیاورند و بقدری قدرت یافته بودند که هم باشگاه ها و هم بازیکنان از آنها می ترسیدند چون به راحتی می توانستند یک بازیکن را چهره یا نابود کنند.

در میان بازداشت شدگان دلالان و خبرنگاران وجود دارند و شما گفته بودید بازداشت ها ادامه پیدا می کند آیا بزودی شاهد برخورد با چهره های ورزشی ، مدیران یا مربیان هم خواهیم بود؟
ما هر کسی را که در این زمینه تخلفی انجام داده باشد بازداشت می کنیم و قصدمان برخورد قانونی با متخلفین و پاکسازی فوتبال است. البته این کار بر اساس مدارک انجام می گیرد. فعلا و تا این لحظه دلایل و مدارک کافی برای بازداشت چنین چهره هایی را نداشته ایم اما اگر در ادامه روند دادرسی مدارکی بیشتر بدست بیاوریم بدون شک این سیکل را ادامه می دهیم .و مقام و عنوان افراد برای مان اهمیتی ندارد.

به هر حال چون باشگاه ها دولتی هستند ، مدیران این تیم ها برای هزینه بیت المال تصمیم می گرفتند و همین افراد نقش تصمیم گیر در خرید ها را داشته اند؟
این استدلال درست است اما اعترافات افراد نشان می دهد در بسیاری از موارد مدیران و تیم ها بر اثر فشار رسانه ای و تهییج افکار عمومی چاره ای غیر از تسلیم در برابر این واسطه ها را نداشته اند. البته چون تحقیقات ادامه دارد نمی توان از ادامه روند پرونده اطلاعات بیشتری داد.

در مصاحبه تلویزیونی گفته بودید بازداشت شدگان رسانه ای نیستند اما چند روزنامه نگار در جمع بازداشت شدگان هستند؟
از نظر ما این افراد مجرم هستند و به جرم شان هم اعتراف کرده اند و برای آنها قرار مجرمیت صادر شده است. ما نمی خواهیم با انتصاب آنها به جامعه رسانه ای باعث خدشه دار شدن دوستان زحمتکش و پرتلاش مان شویم. از نظر ما آنها که عملی مجرمانه انجام داده اند از مقام شان در راستای شرح وظیفه رسانه ای شان استفاده نمی کردند و کاسب کارانه از این راه تخلف می کردند پس نمی توان نامشان را گذاشت خبرنگار.

آقای علی آبادی چندی قبل گفته بود چرخش مالی فوتبال نزدیک به 100 میلیارد در سال است و نیمی از این پول به چرخه دلالی می رود؟
متاسفانه ایشان حق داشته اند. یک چرخش پول بزرگ در فوتبال وجود داشته که سیستم دلالی سهم بزرگی از آن را از راه نامشروع کسب می کرده است. متاسفانه این اختلاس میلیاردی بوده است اما شاید رقمش دقیقا همانی نباشد که رئیس سازمان ورزش گفته است . حقیقت این است که هر سال هرس این افراد سودجو برای کسب درآمد بیشتر افزایش می یافته و قدرت نفوذشان هم بیش از قبل می شده است.

چه عاملی باعث ورود دستگاه قضایی به مسئله فوتبال شد؟
به هر حال ما تا شاکی نداشته باشیم موضوعی را بررسی نمی کنیم . باید حتما عمل مجرمانه ای را به ما اطلاع بدهند و این همکاری برای ورود ما با کمک چند باشگاه لیگ برتری انجام گرفت. پس از این بود که مدارک مان هر روز کاملتر شد.

زمان رسیدگی به تخلفات مجرمان مشخص شده است؟
هنوز کیفرخواست تکمیل نشده و وقتی این پروسه طی شود ، دادگاه متهمان را برگزار می کنیم